Coraz to więcej kobiet, które rodziły własne dzieci drogami natury przyznaje, że ma poważne trudności z mięśniami dna miednicy. W głównej mierze, są to kłopoty z nietrzymaniem moczu i ból w dole brzucha, który wynika z tego, że co poniektóre organy zmieniły nieco swoje miejsce po porodzie.

stożki dopochwowe

Do niedawna był to temat tabu oraz mało która z kobiet decydowała się mówić o swoich komplikacjach po porodzie. W wielu przypadkach wydawało im się, że jest to kłopot natury intymnej oraz nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Obecnie jednak lekarze ginekolodzy sami zawiadamiają o takiej dyspozycji przyszłe matki. Poza tym, też w trakcie zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się dużo o tym, jakie są w stanie pojawić się efekty porodu.
Problemami z mięśniami dna miednicy pojawiają się także u kobiet, które rodziły przez zabieg cesarskiego cięcia. Przeważnie u nich pojawia się później ból w dole brzucha oraz komplikacje ze współżyciem. Naturalnie, nie musi być to normą oraz co poniektóre mamy nie skarżą się na tego typu przypadłości, pomimo tego obszerny odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najważniejszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, którą można podjąć bardzo szybko po porodzie. Im szybciej jest taka możliwość, tym prawidłowiej, ponieważ ćwiczenia dają wtedy lepsze efekty. Podczas fizjoterapii, wykonuje się rozmaitego typu ćwiczenia, które mają wzmacniać mięśnie i sprawiać, że będą się one w stosowny sposób kurczyły. Poza tym, niezwykle istotną kwestią są także treningi oddechowe, jakie należy w następnej kolejności jak zwykle powtarzać. Na dodatek, pacjentki uczą się też, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, jaka powinna pojawić się podczas czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie faworyzowana jest w głównej mierze paniom, które miały więcej porodów. Są w stanie jednak z niej korzystać również panie, jakie rodziły dzieci po raz pierwszy, jeśli tylko pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Niektórzy lekarze sugerują, że taka fizjoterapia powinna być obowiązkowa po porodzie, tak jak w przypadku niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Niesłychanie błyskawicznie zezwala ona wrócić do normy oraz czuć się prawidłowo. Sporo pacjentek twierdzi, że dzięki takim treningom są w ostateczności w stanie wyprostować się i wykonywać cięższe czynności, jakie do tej pory wywoływały u nich nietrzymanie moczu bądź dolegliwości bólowe. Doktor ma prawo na fizjoterapię wypisać skierowanie. Istnieje także szansę skierowania z takich zajęć oraz ćwiczeń odpłatnie, w ramach osobistej opieki rekonwalescencyjnej.