Jeśli pragniesz spróbować szablonowej kuchni polskiej, przestań liczyć swoje kalorie. Typowe posiłki są niezmiernie obfite i nieraz zawierają mnóstwo mięsa. Wystarczy jednak spróbować tylko odrobinę, aby odkryć, że są właściwie smaczne i warte paru kęsów więcej. Najbardziej rekomendowanymi potrawami są: bigos, kotlet schabowy, pierogi i gołąbki. Polacy chwalą się, że dwoma istotnymi produktami jakie spożywają na co dzień jest chleb oraz krajowa kiełbacha.

restauracje Kraków

•    Tradycyjna kuchnia polska jest autentyczną bombą kalorii, ale kiedy raz się jej spróbuje – nie jest się w stanie oprzeć się kuszeniu, by nie sięgnąć po znacznie więcej.
•    Jest bogata w rozmaite rodzaje mięsa (wieprzowina, kurczak, wołowina) oraz słynna z porywającego chleba oraz pysznych kiełbasek (lepszych aniżeli niemieckie!).
•    Menu polskie jest nieustannie wzbogacane o nowe smaki, niekiedy nawet egzotyczne.

Jakich artykułów nie może zabraknąć w schematycznej lokalnej kuchni?

restaurants main market square krakow

Najbardziej pospolitymi składnikami kuchni polskiej są kapusta kiszona, buraczka, ogórki (korniszony), śmietana, kalarepa, grzyby, kiełbaski i wędzona kiełbasa. Posiłek nabiera smaku za pomocą ziół oraz marynat takich jak majeranek, koperek, kminek, pietruszka lub też pieprz. Najpopularniejsze desery to ciasta oraz ciastka. Kieliszek wódki jest dobrym uzupełnieniem świątecznych posiłków i wspomaga strawić potrawy.

Skąd krajowa kuchnia czerpie inspirację?

•    Polska kultura zawsze integrowała szczegóły ze swoimi sąsiadami, wolno w niej też znaleźć ściśle mówiąc przepisów o żydowskim pochodzeniu.
•    Dziś polskie menu bezustannie się zmienia, pod wpływem rozmaitych, w pewnych momentach egzotycznych dań.
•    Prócz standardowych restauracji specjalizujących się w polskiej kuchni, w miastach Polski można się rozsmakować też w wegetariańskich bufetach, oraz w restauracjach podających dania kuchni włoskiej, francuskiej i azjatyckiej.

Reasumując – jaka jest schematyczna polska kuchnia?

Ekscytująca, bogata, pyszna i czasami straszna (wszystkie te pikle!). Całe szczęście w sieci wolno dziś z łatwością znaleźć wszystkie te przepisy kulinarne, potrawy na desery, opisy tradycyjnych potraw i najlepsze polskie napoje oraz nasycać się tymi tradycyjnymi smakami na co dzień.